Gok je als je inzet op de uitslag van een verkiezing? Of handel je dan in een financieel product, net zoals iemand die een optie op een aandeel koopt? Die vraag klinkt filosofisch, maar ligt nu echt op het bord van een Nederlandse rechter. Voorspellingsmarkt Polymarket legt zich niet neer bij het verbod in Nederland en vecht dat aan bij de rechter.
Wat is Polymarket eigenlijk?
Polymarket is een platform waarop je kunt inzetten op de uitkomst van echte gebeurtenissen. Wint een kandidaat de verkiezingen? Verlaagt een centrale bank de rente? Haalt een voetbalclub de finale?
Je koopt een soort aandeel in een uitkomst. Gebeurt het, dan krijg je uitbetaald. Gebeurt het niet, dan ben je je inzet kwijt. De prijs van zo’n aandeel schommelt onderweg mee met wat de massa verwacht. Daardoor leest de markt als een live peiling, waar mensen met echt geld achter hun mening staan.
Het platform draait op blockchaintechnologie. Inzetten gaat met stablecoins, dat zijn cryptomunten waarvan de waarde gekoppeld is aan de dollar. Juist die cryptokant maakt Polymarket voor veel mensen toegankelijk, waar ze zich ook bevinden.
Waarom grijpt Nederland in?
Eerder dit jaar trok de Kansspelautoriteit (Ksa) een duidelijke conclusie: wat Polymarket aanbiedt, valt in Nederland onder kansspelen. En wie hier kansspelen aanbiedt, heeft een vergunning nodig. Die heeft Polymarket niet. Het platform moest daarom stoppen met het bedienen van Nederlandse gebruikers.
Je kunt het vergelijken met een casino dat zonder vergunning de deuren opent. Het maakt voor de wet niet uit hoe modern het spel eruitziet. Als je geld inzet op een onzekere uitkomst en daar zelf weinig invloed op hebt, ziet de toezichthouder een kansspel.
Het verbod had overigens niet tot gevolg dat Nederlanders opeens niet meer op gebeurtenissen wedden. Concurrenten sprongen in het gat dat Polymarket achterliet.
Gokspel of financieel product?
Hier zit de kern van de rechtszaak. Polymarket ziet zichzelf niet als gokhuis, maar als een markt. In de Verenigde Staten wordt dit soort handel vaak benaderd als het verhandelen van event contracts, een vorm van derivaten. Dat zijn financiële contracten waarvan de waarde afhangt van iets anders, in dit geval een gebeurtenis.
Het verschil is niet alleen een kwestie van woorden. Valt Polymarket onder de kansspelwet, dan is de Ksa de baas. Wordt het gezien als financieel product, dan komt het in de wereld van financiële toezichthouders terecht, met hele andere regels voor vergunningen en consumentenbescherming.
Natuurlijk is dat voor Polymarket een gunstiger verhaal. Toch is de vraag niet zo makkelijk te beantwoorden als het lijkt. Een weddenschap op een voetbalwedstrijd voelt als gokken. Een contract op een renteverlaging lijkt meer op wat handelaren dagelijks op de beurs doen. Polymarket biedt allebei.
Nederland staat niet alleen
De Nederlandse zaak past in een groter Europees patroon. Ook Frankrijk, Denemarken en Tsjechië hebben Polymarket de afgelopen maanden geblokkeerd of op een zwarte lijst gezet, steeds met het argument dat het om illegaal gokken gaat. In Frankrijk liet Polymarket al weten dat besluit ook juridisch te willen aanvechten.
Dat maakt de Nederlandse uitspraak interessanter dan alleen voor de eigen markt. Krijgt Polymarket hier gelijk, dan heeft het een argument in handen dat ook in andere landen bruikbaar is. Verliest het, dan staat de lijn van Europese gokwaakhonden steviger.
Waar de rechter nu over beslist
Voorlopig verandert er voor jou als Nederlandse gebruiker niets: het verbod blijft van kracht zolang er geen andere uitspraak ligt. Wanneer de rechter een oordeel geeft, is nog niet duidelijk.
Wat wel vaststaat: de uitkomst wordt een richtingwijzer voor een hele sector. Voorspellingsmarkten groeien snel en zitten precies op het snijvlak van crypto, financiële handel en gokken. De rechter moet straks kiezen in welk hokje ze passen, en dat bepaalt welke regels er voor deze platforms in Nederland gaan gelden.




